Looduskalender
Ilmus algaja fossiiliküti abiline
Hobipaleontoloog Erik Abneri reisikiri minevikku on mõeldud kõigile, kes on kas või kordki leidnud kummalise väljanägemisega kivi, mille seest paistab putukajalg, lüli või põnev muster. Kes see on? Kuidas ta kivi sisse sai? Kui vana ta on? Kas seda kivi üleüldse võib üles korjata?
Ilves on lamatüvel kõndinud
Ilvese jäljerida lamatüvel
Harilik ilves ehk ilves Lynx lynx
Ühest poolest Eestis viis eilne vihmasadu lume, aga teisel poolel peab õhuke lumikate veel hoolimata plusskraadisest vastu.
Väike magamisase metsa all
Metskitse magamisase metsa all paistab pisikesena
Metskits ehk kaber Capreolus capreolus
Öö veedavad metskitsed oma toitumispaikade läheduses, kus mets pakub loomadel nii tuule- kui lumevarju.
Lühike VIDEO sinitihasest
Sinitihane Cyanistes caeruleus
Sügiskuudel rändas meilt mingi osa sinitihastest Kesk- ja Lõuna-Euroopasse, aga meil talvituvad liiguvad ringi tihaste segasalkades.
Loodusemehe uudiskiri
Jõulukuine tervitus!
Kui me Margitiga maailma otsas ehk Hinnomäel asuvasse kohvikusse jõudsime, ootas meid seal ees üllatus. Tuttav laud oli kaetud õhukese lumelinikuga, mida kaunistas pitsiline linnujalakiri!
Soe jook maitses lumelinikul serveerituna mõistagi oivaliselt. Püüdsime mõistata, kes võiks olla siinne kirjasaatja, ja võtsime nõuks, et laanepüüde jäljeridasid tuleb sel talvel senisest terasemalt uurida...
49. NÄDAL 2.12.2024 – 8.12.2024. Jõgeval ja selle ümbruses
Talinisu põllul oli lund vähe
Nädala kaks esimest päeva olid veel väga soojad. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur ületas normi (keskmine 1991-2020) esmaspäeval (ööpäeva keskmine 2,5 °C) ja teisipäeval (ööpäeva keskmine 2,3 °C) ligi nelja kraadi võrra. Teisipäeval registreeriti kella 15 paiku maksimaalseks õhutemperatuuriks Jõgeva ilmajaamas 5,5 °C, kuid pärast seda hakkas sadama vihma ja temperatuur langes kiiresti. Varsti läks vihmasadu üle lörtsi- ja lumesajuks.
VIDEO: talvise metsa lood - metskitsedest
Kui jõudsin lumisesse metsa märkasin, et minu liiguvad metskitsed. Üksteise järel, väikeste viivitustega ületasid nad metsateed. Kaks metskitse liikusid sihikindlalt läbi lumiste puude okste ja hetke pärast olid nad kadunud metsa sügavikku.
Video salvestas LK team
Koerte kaitsel kiskjate eest võivad vestid suurt rolli mängida
Eelmisel nädalal ilmunud ketikoerte teemalise postituse tähelepanelikele lugejatele jäi silma, et me ei puudutanud teist koerte riskigruppi - lahtiselt liikuvaid koeri.
Tekst: Laura Kiiroja
Fotod: FACE / LIFE WildWolf
Annetamistalgud olid edukad
Annetamistalgutel toetasid linnuhuvilised ornitoloogiaühingut rekordilise summaga
Annetamistalgutel toetasid linnuhuvilised Eesti Ornitoloogiaühingut rekordilise summaga – 6615 eurot. Suurem osa sellest annetati jaanuari viimasel nädalavahetusel toimuva talvise aialinnuvaatluse korraldamiseks, lisaks toetati ühingu linnukaitse tegevusi.
Käo aasta lõppu tähistatakse suure linnuõhtuga
Eesti Ornitoloogiaühing kutsub käo aasta lõppu tähistama suurel linnuõhtul 10. detsembril Tallinnas Eesti Kirjanike Liidu musta laega saalis.
Suurel linnuõhtul teeb aasta linnu meeskond kokkuvõtte käo aastal toimunust, jagab põnevamaid uusi teadmisi kukulinnust ning tunnustab käopärimuse kogumisvõistluse, käokellade loenduse ja aasta linnu veebiviktoriini parimaid.
Eesti Ornitoloogiaühing heidab pilgu ka lõppeva aasta märkimisväärsematele saavutustele, tänab vabatahtlikke ning tutvustab 2025. aasta lindu kormorani.
Metssigadel kestab jooksuaeg
Metssiga Sus scrofa
Novembris sai alguse metssigade jooksaeg, mis on sõraliste jaoks oluline, kestes uue aastani välja. Teadmiseks, et tänavu kevadel hinnati metsigade arvukuseks umbes 17 000 isendit.
SAK (sigade Aafrika katkutõbi) ei ole meie loodusest kadunud, sest haigust on tuvastatud nii Võru- kui Põlvamaa kütitud või surnuna leitud loomadelt ehk taudikollete läheduses püsib oht ka kodusigadele.
Metsigadel kestab jooksuaeg
Metssiga Sus scrofa
Novembris sai alguse metssigade jooksaeg, mis on sõraliste jaoks oluline, kestes uue aastani välja. Teadmiseks, et tänavu kevadel hinnati metsigade arvukuseks umbes 17 000 isendit.
SAK (sigade Aafrika katkutõbi) ei ole meie loodusest kadunud, sest haigust on tuvastatud nii Võru- kui Põlvamaa kütitud või surnuna leitud loomadelt ehk taudikollete läheduses püsib oht ka kodusigadele.
VIDEO: Lüganusel veest päästetud karupoegadest
Eilsed noore karu jäljed lumel
Vaatame erinevaid Eesti loodusrekordeid
Kakupoeg enne väljalendu pesaaluselt. Veebikaamera kuvatõmmis
Rekord nr. 821 Kassikakk