Looduskalender
Selle kevade liigirikkaim linnuvaatlustorn
Möödunud laupäeval, 14. mail kogunesid linnuhuvilised tornidesse rändlinde vaatlema ja välja selgitama selle kevade kõige liigirikkamat torni, milleks osutus Pärnumaal asuv Kabli torn 108 linnuliigiga.
Tornide linnuvaatluspäeval tegi 55 linnuhuvilist vaatlusi 18 tornis üle Eesti ning märkasid kokku 168 liiki linde. Kõige liigirikkama torni tiitli sai Pärnumaal asuv Kabli, kus ornitoloog Margus Ellermaa juhendamisel nähti ja kuuldi 108 liiki linde.
Olete märganud, et põllud tolmavad
Tuuleerosioon on kuivaga lausaline
Põlluharimisel muutuvad mullaosakesed peenemaks ning suureneb nii tuule, kui veeerosiooni mõju. Erosioonile aitavad kaasa raskete põllumajandusmasinete kasutamine, aga samuti monokultuuride kasvatamine, pestitsiidid ja rikkalik väetamine, mis tapavad mulda siduvaid organisme. Lisaks talletavad väiksemad mullaosakesed vähem toitaineid
Lisaks kõigele on tänavune kevad tuuline ja see vähenegi pinnast kosutav vihma niiskus kuivab kiiresti. Usutavalt on maanteedel liikujad märganud tolmavaid põldusid.
Kuldnokapojad nädalased
Isaslind poegi toitmas ja kõik seitse nokka näha
Kuldnokk Sturnus vulgaris
Nädala eest koorus esmaspäeval neli kuldnokapoega ja teisipäeval olid kõik seitse pesakastis (vaata võrdlevat ülesvõtet loo lõpus).
Kaljukotka poeg kolmenädalane
Reedene pesapilt
Kaljukotkas ehk maakotkas Aquila chrysaetos
Veebikaamera olematu pilt kaljukotkaste pesaelu ei kajasta.
Hunt peategelaseks
Tekst: Laura Kiiroja
Video: Dreamworks´i filmi "Pahalased" treiler
Osale nurmenukuvaatlusel, mis toimub ka tänavu kogu Euroopas
Harilik nurmenukk Primula veris
Nurmenukkude õitseaeg kestab üle Eesti ehk märgi-pildista ja jaga teistega. Tänaseks leiab veebilehelt juba üle poole tuhande vaatluse.
Kaljukotkastel juba kolm nädalat haudutud
Miina ja Marko Võrumaa pesal
Kalakotkas Pandion haliaetus
Kalakotkaste emaslinnud munesid tänavu nii Võru- kui Tartumaa pesades oma kolm kuna samaaegselt. Tänaseks on kotkad haudunud kolm nädalat.
VIDEO: kährik tassib poega teise kohta
Kährik ehk kährikkoer Nyctereutes procyonoides
Kährikuperes on sagedamini viis, kuus kutsikat. Osad sündisid aprillis, aga poegimine kestab ka maikuus.
Jätkub iga-aastane karuputke tõrje
Sosnovski karuputk kodaniku tagahoovis
Sel aastal tellis Keskkonnaamet riikliku karuputke võõrliikide tõrje enam kui 2200 hektarile. Hiid- ja Sosnovski karuputkede leviku peatamiseks on oluline tõrjuda neid kõikides kasvukohtades.
Sosnovski karuputk ja hiidkaruputk on ohtlikud nii kodumaisele loodusele kui ka inimese tervisele. Need ja teised invasiivsed võõrliigid on Eestisse sattunud inimese abiga ning võtavad kodumaistelt liikidelt ära elupaiku.
Anna Ornitoloogiaühingule teada pesitsevatest suurkoovitajatest
Suurkoovitaja Numenius arquata
Eesti Ornitoloogiaühing ootab teateid soorkoovitajate paaridest ja pesadest, et uurida liigi elupaigakasutust.
Pesitsusrahu linnukool - metstilder
Eesti Ornitoloogiaühing ja Päästame Eesti Metsad kutsuvad lindude kevadsuvisel pesitsusperioodil pidama pesitsusrahu. Pesitsusrahu on vajalik uue põlvkonna linnupoegade üles kasvatamiseks ning Eesti elurikkuse hoidmiseks. Pesitsusrahu kampaanias tutvustame meie metsades elavaid linnuliike ja nende pesaelu.
Metstilder
Kas nädala algusest ootame kullipoegade koorumist?
Hommik kanakullipesas (emaslind)
Kanakull Accipiter gentilis
Tänaseks on kanakullipaar haudunud oma kolme muna neli nädalat. Põhiline hauduja on suurem ja kogukam emaslind, keda isaslind lühiajaliselt asendamas käib.
Laupäeval toimub tornide linnuvaatluspäev
Rahvusvahelisel rändlindude päeval, 14. mail kutsub Eesti Ornitoloogiaühing kõiki huvilisi tegema linnuvaatlusi tornides ja välja selgitama kõige liigirikkamat torni.
Vaatame Eesti loodusrekordeid - CXXXXVIII osa
Väike-Loosalu järv. Pildistas Ivar Leidus, VikipeediA
Rekord nr. 429 Suurim laukajärv
Eesti suurim laukajärv on Väike-Loosalu järv, Kõnnumaa maastikukaitsealal. Eesti suurima laukatekkelisel järvel on seljataga pikk ajalugu. Tänapäevane pindala on järvel 3,4 hektarit. Väike-Loosalu järv asub Raplamaa südames. Rabarohkel Eestimaal on laukajärvi omajagu.
Kabli kevadrändest
Viimase kolme nädala jooksul on ränne Kablis järk järguliselt nõrgenenud. Aprilli viimasel nädalal liikusid viimased lähirändurid, eelkõige tutt- ja merivardid, mets- ja põhjavindid, siidisabad, sookiurud, koovitajad ja väikekajakad.
Kuu vahetuses saabus metskiuru ja pääsukeste rändelaine: vaatamata külmadele ilmadele räästa- ning suitsupääsukese rändetipp oli üsna tavapärasel ajal. Metskiuru päevasummad jäid kasinaks.
Kõik kuldnokapojad üle loetud
Nüüd tundub, et kõigist seitsmest munad on kuldnokapoja koorunud
Kuldnokk Sturnus vulgaris
Päris keeruline on pisikeste kuldnokapoegade lugemine pesalohus, aga iga päevaga noored kasvavad.
Karula pesas kaks nädalat mune haudutud
Isaslind Karl oli öösel pesal
Must-toonekurg Ciconia nigra
Õhtust kuni hommikuni näeme munadel isaslind Karli. Emaslind Kaia saabub tavaliselt hommikutundidel. Pesa läheduses liigub samuti üks võõras must-toonekurg.
VIDEO: Pesitsusrahu linnukool: metskurvits ehk nepp
Eesti aasta linnust 2022 metskurvitsast ehk nepist räägib aasta linnu projektijuht Jaanus Aua. Eesti Ornitoloogiaühing ja Päästame Eesti Metsad kutsuvad lindude kevadsuvisel pesitsusperioodil pidama pesitsusrahu. Pesitsusrahu on vajaliku uue põlvkonna linnupoegade üles kasvatamiseks ning Eesti elurikkuse hoidmiseks. Lase linnupojal suureks kasvada ja pea pesitsusrahu!
Pesitsusrahu koduleht: https://pesitsusrahu.org/
VIDEO: pesitsurahust meie metsades
Pesitsusrahu koduleht: https://pesitsusrahu.org/