Looduskalender
VIDEO: sügisvarju otsiv kaelushiir
Kui korraks seisatasin märkasin puulehtede vahel minu poole lippavat kaelushiirt. Näriline peatus enne minuni jõudmist justkui tajudes vaatleja lähedal seismist
Paigalseis vooluvees
Pisikesed pärlikarbid ripuvad helmestena kasvatusplaadi küljes
46. NÄDAL 11.11.2024 - 17.11.2024. Jõgeval ja selle ümbruses
Pihlakatel on rohkesti marju
Nädal kujunes sajuseks ja soojaks. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus 2,7…8,5 kraadi piires, mis ületas normi (keskmine 1991-2020) ühe kuni seitsme kraadi võrra. Miinuskraade sel nädalal õhus ei esinenud. Minimaalseks õhutemperatuuriks jäi Jõgeva ilmajaama andmeil reedel mõõdetud 0,0 °C. Maapinna lähedal oli külmem, millest andis tunnistust tekkinud hall. Reedene päev pakkus mitmeid kauneid elamusi. Hommikul moodustus kell 8:30 Jõgeva linnast põhjapoole taevasse ilus vikerkaar ning õhtul muutus loojangu järel taevas kaunilt värviliseks.
Kevadlilled hilissügisel õitsemas
Läheduses oli veel teinegi õitsev varsakabi
ELF kutsub tänavustel Annetamistalgutel toetama Läänemere tervist
Selle aasta 3. detsember on ülemaailmne heade tegude päev, mil Eestis käivituvad juba viiendat aastat Annetamistalgud. Eestimaa Looduse Fond kutsub sel puhul annetama Läänemerele - meie kodumere tervis on kehv ning vajab kiiret turgutamist.
Eesti on mereriik ja Läänemeri on eestlaste elu kujundanud kogu meie ajaloo vältel. Läänemeri annab meile toitu ja tööd, ühendab meid maailmaga ja pakub lugematuid võimalusi puhkamiseks, eneseteostuseks ja vaimse tervise kosutamiseks.
Paraku on meie kodumere tervis kehvapoolne.
Algas järgmise aasta linnu kormorani pildikorje
Kormoran ehk karbas Phalacrocorax carbo
Postimees - faktid korda!
Pildil on 6-kuused hundikutsikad - väga sarnased täiskasvanud sutele!
Tekst ja foto: Laura Kiiroja
Alles möödunud kuul kirjutasime vastulause Postimehe eksitavale artiklile sellest, kuidas looduses jäi rajakaamerasse päevasel ajal neli hunti. Nimelt väideti imelik olevat, et hundid päevasel ajal ringi liiguvad ja viidati, et nelja hundi korraga nägemine olevat tavatu. Oma vastulauses selgitasime, et mõlemad on täiesti normaalsed nähtused.
VIDEO: händkaku hommik
Händkakk Strix uralensis
Sügisesel ajal hulguvad muidu paikselt elutsevad händkakud ringi. See on ainus aeg, kui kakud võivad sattuda isegi linnade parkidesse.
Tulevast aastast muutuvad harrastuspüüdjate kalastuskaardi tasud
Tulevast aastast on nakkevõrguga püüdjatele tasu ühe kalastuskaardi eest 9 eurot. Liivi, kuuritsa või kadiskaga püügi korral tuleb kalastuskaardi eest maksta 4 eurot. Harpuuniga püügi eest tuleb 4-eurone kalastuskaart soetada vaid juhul, kui püütakse Kuremaa järvel või Saadjärvel.
Angerja veekogudes on 2025. aastast kalastuskaardi tasu õngejadaga püügi korral 10 eurot. Ülejäänud veekogudes, kus tohib õngejada kasutada, on tasu 4 eurot.
Loodusemehe kalender - 2025!
Loodusemehe kalendri esikaas
Järjekorras kuues Loodusemehe kalender kannab pealkirja "LOODUS VÕLUB".
Seekordse kalendri pildivalikusse mahtusid rõõmusilmalt õhku tõusvad jääkosklad, kaseoksa ehtiv härmatis, uudishimulik tutt-tihane, sookurepaari duett, laulu jorisev kõre, madaralehel peatuv tume-lehevaksik, poega soojendav kivirullija, kanarbikus sammuvad karupojad, kastepiiskadega ämblikuvõrgud, pihlamarjaga žongleeriv vainurästas, kolletav maarja-sõnajalg ja mulluse aastalõpu kuulsaimaks tartlaseks saanud mandariinpart.
Saarma sügisesi toimetamisi
Harilik saarmas Lutra lutra
Seis meie vooluveekogudes on sügiseselt kõrge, aga veesoojus püsib veel +6 kraadisena.
Saarmad on looduses siiski harva kohatavad loomad, kelle urgude sissekäigud jäävad ikka veetasemest allapoole, mis võimaldab varjatuma ja turvalisema elukeskkonna. Lisaks ei lase pesa sissekäigu ees olev veelukk talvekülma sisse.
Orav talvekasukas
Harilik orav Sciurus vulgaris
Sügis on olnud pikalt soe, aga tuuled on muutnud metsad ja pargid läbipaistvateks. Vihma- ja lobjakasajuga ei aja oravaid pesast miski välja ja nii võivad käbikuningad mitmeid päevi pesas redutada, sest tänavu sügisel said oravad kenasti toitutud.
Oravate aktiivset liikumist võime märgata ilusate ja päikeseliste hilissügiseste ilmdega ja seda just veidi enne keskpäeva, seljas hallikas talikasukas ja kõrvapintslid uhkelt turritamas.
Reedel algab maismaa talilinnuloendus
Maismaa talilinnuloendus
15.–28. november
Üle Eesti
Loenduse eesmärk on välja selgitada talilindudele levik, arvukus ja seost elupaigaga ning linnustikus toimuvaid muutusi.
VIDEO: veidi värve halli sügisesse
Ohakalind Carduelis carduelis
Värvikate ohakalindudest läbirändurite hulk väheneb koos külmade saabumisega, aga olulist rolli rändurite elukorralduses mängivad nii ilmad kui tuuled.
Talvituma võib ohakalinde meile jääda mõnekümne tuhande ringis, aga see oleneb juba talve karmusest.
VIDEO: veidi värve halli spgisesse
Ohakalind Carduelis carduelis
Värvikate ohakalindudest läbirändurite hulk väheneb koos külmade saabumisega, aga olulist rolli rändurite elukorralduses mängivad nii ilmad kui tuuled.
Talvituma võib ohakalinde meile jääda mõnekümne tuhande ringis, aga see oleneb juba talve karmusest.
Sügisese seene lugu
Üksildane seen sügisesel muruväljal
Novembri karges sügismetsas, kus külm tuul vahelduseks soojenenud ilmadele külma õhku tõi, valitses täielik vaikus. Isegi linnulaul oli vaibunud. Sellise vaikuse keskel, murututtide vahel, märkasin üksikut seent, mis justkui virgus sügisese maastiku keskel.