Uudisvoogude koguja
Kui tugevad on hundi lõuad?
Pildil on ca 8-kuused hundikutsikad.
Tekst ja foto: Laura Kiiroja
Kuidas madalsood tekkivad?
Madalsoo Võrumaal
Sügis on jõhvikal käimise aeg ja seega peaksime ka madalsoodest rääkima. Taimestikult liigirikkamatesse madalsoodesse satume pigem Lääne-, Loode- ja Põhja-Eestis, mujal harvem.
Kui pinnas on juba pikemat aega olnud liigniiske (põhjuseid on erinevaid), siis hakkab tekkima sellistes kohtades hapnikupuudusel turvas ehk nii hakkavadki tekkima madalsood.
Neljanda vooru auhinna võtis Aivar Kauge
Neljanda vooru ülesanded olid rasked. T- ja X-pentamino tükeldamisel saadi hakkama kolme tükiga, F- ja V-pentamino tulid aga jagada neljaks tükiks. Minimaalse tükkide arvuga tükkidest kahest ruudust koosneva doomino-kujundi kokkupanemine andis kaks punkti; see, kellel läks tükke rohkem tarvis, teenis ühe punkti. Kõik ülesanded lahendasid õigesti ja kaheksa punkti teenisid Aivar Kauge, Kalle Kulbok ja Kuldar Traks.
NimiIIIIIIIVVVIJaanimägi, Vladimir6667 Kulbok, Kalle6668 Traks, Kuldar6668 Valk, Hannes6667 Viil, Martiina666 Kauge, Aivar6668 Braun, Margaret 6 Herkül, Raimo 6 Reimets, Meelis 6 Orav, Marko 6 Väljamäe, Heldur3 3Vooruauhinna võitis seekordsetest lahendajatest Aivar Kauge.
Vooru võitja saab kingituseks raamatu sarjast „Looduse raamatukogu“ või loodushäälte CD-plaadi. Sarjas ilmunud raamatutega ja CD-plaatidega saab tutvuda veebilehel www.loodusajakiri.ee ja eelistustest saab teada anda toimetuse telefonil 610 4105 või meiliaadressil loodusajakiri@loodusajakiri.ee.
Hommikuses uduvihmas Tamme-Lauri
Tänane varahommik Tamme-Lauri tamme juures
Harilik tamm Quercus robur
Puuhiiglased on igal aastaajal muljetavaldavalt uhke vaatepilt.
Nädalavahetusel toimuvad rändlindude vaatlemispäevad
5.–6. oktoobril toimuvad taas rahvusvahelised linnuvaatluspäevad EuroBirdwatch, millest saab osa võtta igaks oma kodukohas linnuvaatlusi kirja pannes. Eesti Ornitoloogiaühing korraldab laupäeval Põõsaspea neemel ka linnuvaatluspäeva, kus saab kogenud linnutundja juhendamisel rändlinde loendama õppida.
Väikese väina elektriliinide eemaldamisega tehti suur samm lindude turvalisuse tagamisel
Merikotkas Väikese väina liini ületamas
Septembri alguses eemaldas Elering saaremaad ja Muhumaad ühendavalt väinatammilt 60 aastat lindude lennuteed ohustanud elektriliini, mida asendab nüüd elustikule turvaline merekaabel. Eesti Ornitoloogiaühing loodab, et ka mujal Eestis saavad lähiaastatel lindudele ohtlikud elektriliinid eemaldatud või ohutumaks muudetud.
39. NÄDAL 23.9.2024 – 29.9.2024. Jõgeval ja selle ümbruses
Lehtmetsad on valdavalt veel rohelised
Nädal algas jaheda ööga. Õhutemperatuur langes esmaspäeva öösel ilmajaama andmeil 0,6 kraadini. Hommikuks kella kaheksaks oli juba temperatuur tõusnud õhus seitsme kraadini ja halla ei olnud rohul märgata.
Järgnevalt püsisid ööd kuni nädala lõpuni soojadena, kusjuures neljal ööl ei langenud minimaalne termomeetrinäit õhus alla 11 kraadi. Nädala maksimaalne õhutemperatuur (21,1 °C) pandi kirja teisipäeval.
Tänasega lõpeb suvise aialinnupäeviku täitmine
Pane tähele!
Ettevaatust liikluses - sügis on toonud metsloomad teedele
Alanud sügis on toonud kaasa metsloomade suurema aktiivsuse, mistõttu võib neid maanteedel kohata tavalisest rohkem. Seetõttu on sõidukijuhtidel hämaras liigeldes oluline olla eriti ettevaatlik.
Eriti tähelepanelik tasub olla liiklusmärgi „Metsloomad teel!“ piirkonnas, sest seal ületavad metsloomad sagedamini teed. Samuti tasub valvsaks jääda metsatukkade vahel ja põldude lähedal. Hämaral ajal, eriti päikesetõusu eel ja -loojangu järel, on metsloomade liikumisaktiivsus loomupäraselt suurem. Loomade aktiivsust on suurendanud ka alanud jahihooaeg ja jooksuaeg.
Matsalu loodusfilmide festivali parimaks film: "Luukereranniku lõvid"
Kaader filmist "Luukereranniku lõvid"
Matsalu Loodusfilmide Festivali (MAFF) võitis Austra ja Hollandi koostöös valminud film “Luukereranniku lõvid”, mis näitab täiskasvanuks saamise lugu kolmest orvuks jäänud kõrbelõvikutsikast, kes avastasid Namiibia Luukereranniku müstilisel kaldal tähelepanuväärse ellujäämisviisi.
Film jälgib lõviuurija dr Philip Standeri tööd, kui ta oli tunnistajaks orvuks jäänud poegade teekonnale alates nende esimestest ebakindlatest sammudest kõrbesüdames kuni nende erakordse elu avastamiseni Luukererannikul.
Härmatab
Härmas taimestik
Septembrikuu viimase päeva päikeseline ja külm varahommik. Tõusev päike, härmatunud rohi ja uduvine muutsid varahommiku müstiliseks.
VIDEO: ka kolme jalaga hunt saab hakkama!
Siinkohal toome näidismaterjali ülemöödunud nädala artikli väitele, et suured saakloomad võivad huntidele väga tõsiseid
Rebane kenas sügises
Märkasin metsa ääres uudishimulikku rebast, kellega meie pilgud ristusid. Jälgisime eemalt üksteist, vahepeal rebane istus ja vaatas minu suunas, siis võttis lamava asendi
Rebane ehk punarebane Vulpes vulpes
Loodusajakiri: ürgjõe org Saaremaa ja Hiiumaa vahel
Saaremaa ja Hiiumaa vahel asuva ürgjõe oru hüpoteesile on geoloogidel nii poolt- kui vastuargumente. Eesti geoloogiateenistuse poolt algatatud Väinamere geoloogilise kaardistamise projekti raames uuriti Väinamerd neljal suvel. Mida teada saadi? Kas Saaremaa ja Hiiumaa vahel asuv aluspõhjaorund tekkis ürgjõe või liustike kulutava tegevuse tõttu? Saates on külas geoloog Igor Tuuling. Saadet juhib Tiiu Rööp.