Raadio Ööülikool

Telli voog Uudisvoog Raadio Ööülikool Raadio Ööülikool
"Ööülikool" jäädvustab eesti mõttelugu,  see on avatud ülikooli tüüpi saatesari, milles esinevad oma ala tipud auditooriumi ees.Laupäeviti kell 22.10 Raadioteatri koduleht asub nüüdsest Jupiteris.
Uuendatud: 33 minutit 31 sekundit tagasi

Ööülikool. Peeter Volkonski "Vabanemisest"

30 aprill, 2022 - 22:10
Stuudios on näitleja ja lavastaja Peeter Volkonski. On tuntud need kaks vene põhiküsimust: kes on süüdi ja mida teha? Esimesele küsimusele on Venemaal vastus leitud – kes on süüdi – teised... Aga mida teha? Sellele küsimusele vastust kahjuks veel ei ole, aga kindel on see, et süüdi on teised.

Ööülikool. Monika Luik "Kangelase teekond"

23 aprill, 2022 - 22:10
Kangelase müüt on aegade algusest olnud inimsuse saatja. Müütides ja muinasjuttudes on kangelase eesmärk leida aare tema erinevates vormides – olgu selleks siis materiaalne varandus, printsessi armastus, eriline sõrmus, kuldmuna, elueliksiir vms.

Ööülikool. Vello Salo ja Toomas Siitan "Missa ja/või kontsert"

16 aprill, 2022 - 22:10
Missast teoloogi ja muusikateadlase vaatepunktist. Kõnelevad preester, teoloog ja tõlkija Vello Salo ning muusikateadlane Toomas Siitan.

Ööülikool. Mart Raukas "Kujutlusi õnnest"

9 aprill, 2022 - 22:10
Inimene küsib teatud eksistentsiaalse pinge või ahastusega – mida peaks tegema, et olla õnnelik. Inimene aimab, et on midagi, mis tema sisemist ebakõla leevendab ja aitab teda välja eksistentsiaalsest ummikseisust. Kreeklastest, elukogemusest ja tarkusest. Mis on Aristotelesese arvates ülim õnn?

Ööülikool. Marju Kõivupuu "Kohalikkusest ja ajalikkusest taluõue kosmoses"

2 aprill, 2022 - 22:10
Milline on lõunaeesti paigavaim? Kuidas see on mõjutanud kohalikke loojaid? Kuidas iga keelkonnaga kaasneb omamoodi meelkond? Miks just Võru- ja Setumaalt on võrsunud kõige pöörasemad kunstnikud? Marju käib mõttes ka oma lapsepõlve radadel. Loeng on salvestatud KUMUs näitusel "Talomuro ilmaruum. Lõunaeesti loojad"

Ööülikool. Kirjandusteadlane Leena Kurvet-Käosaar "Mobiilse maailma mitu palet"

26 märts, 2022 - 22:10
Kuidas ja miks inimesed reisivad? Põgenedes vabasse maailma - pealesunnitud rahvaste liikumised. Suhtlus üle riigipiiride. Reisikirjandus ja vaimu vaba lend.

Ööülikool. Jaak Tomberg ja Andrus Laansalu "Navigaator Stanisław. Taruteadvuse kosmoserändude päevikud: otse silmapiirini ja siis vasakule"

19 märts, 2022 - 22:10
Eelmisel aastal tähistasime Poola ulmekirjaniku Stanisław Lemi´i 100. sünniaastapäeva. Mis on maailma ühe populaarsema ulmekirjaniku loomingus olnud üle aegade kestva väärtusega? Tal on eriline pilk ja lähenemine: kuidas ta vaatleb inimkonda tema piiratuses ja võimalustes.

Ööülikool. Katja Koort "Mägede ja vete kõla"

12 märts, 2022 - 22:10
Kuidas lugeda hiina maastikumaali? Vaatlusi maailmale hiinlase vaatepunktist. Miks näiteks sõnal "mage" on hiina kultuuris teistsugune tähendus, kui me eestlastena oskaksime arvata. Kuidas lugeda pilti?

Ööülikool. Kirjanik Viivi Luik "Rahu ja sõda"

5 märts, 2022 - 22:10
Tänapäeva maailmast, aususest ja tõest. Janust armastuse järele. Kas maailm on tervik või kildudeks purunenud? Kuidas saame haavad lapitud ja paremateks inimesteks?

Ööülikool. Loengusari "Lotman - suur tundmatu", 3

26 veebruar, 2022 - 22:10
28. veebruaril möödub maailmakuulsa semiootiku Juri Lotmani sünnist sada aastat. Läbi veebruari pakub Vikerraadio Lotmani mõttepärleid ja kuulajateni jõuab uus kolmeosaline "Ööülikooli" sari "Lotman – suur tundmatu". Seekord on eetris 3. saade: operaatori, stsenaristi ja režissööri Elen Lotmani loeng "Dialoogid deeduga".

Ööülikool. Loengusari "Lotman - suur tundmatu", 2

19 veebruar, 2022 - 22:10
28. veebruaril möödub maailmakuulsa semiootiku Juri Lotmani sünnist sada aastat. Läbi veebruari pakub Vikerraadio Lotmani mõttepärleid ja kuulajateni jõuab uus kolmeosaline "Ööülikooli" sari "Lotman – suur tundmatu". Sel laupäeval on eetris 2. saade.

Ööülikool. Loengusari "Lotman - suur tundmatu", 1

12 veebruar, 2022 - 22:10
28. veebruaril möödub maailmakuulsa semiootiku Juri Lotmani sünnist sada aastat. Läbi veebruari pakub Vikerraadio Lotmani mõttepärleid ja kuulajateni jõuab uus kolmeosaline "Ööülikooli" sari "Lotman – suur tundmatu".

Ööülikool. Doris Kareva "Õnne õpikoda, sepikoda, trepikoda..."

5 veebruar, 2022 - 22:10
Luuletaja ja tõlkija Doris Kareva: "Mulle tundub, et meis on väga sügav teadmine maailma toimimisest, aga me ise ei ulatu selleni. Aga see ometi juhib meie valikuid, meie liikumisi".

Ööülikool. Bioloog Fred Jüssi "Tuulest"

29 jaanuar, 2022 - 22:10
Seda, et inimesed seisavad mere ääres ja vaatavad mere poole ja kuulavad lainete müha, seda näeme sageli. Harva kohtab aga seda, et inimesed kuulavad tuule jutustusi. Tuulest kõneleb ja tuult kuulab Fred Jüssi.