Raadio Ööülikool

Telli voog Uudisvoog Raadio Ööülikool Raadio Ööülikool
Kokkusaamised toimuvad öösiti ülikooli raamatukogu ovaalse lauaga kaminasaalis, lektoreiks on kultusõppejõud erinevatest maailma ülikoolidest. Ise nimetavad nad seda kõike Ööülikooliks. Ühest unenäost
Internetiaadress: https://www.ylikool.ee
Uuendatud: 10 minutit 12 sekundit tagasi

Merle Karusoo „1944“

28 juuni, 2024 - 20:21

1944 on pöördeline aasta Eesti ajaloos ja kõigi eestlaste elulugudes: märtsipommitamine, Punaarmee sissetung, septembrikuine suur põgenemine... Aga meie seas on ka inimesi, kelle jaoks 1944 on sünniaasta. Üks neist on lavastaja Merle Karusoo, kes on aastaid tegelenud oma sünniaastakaaslaste elulugude kogumisega ja teab, mis neid inimesi ühendab. Sõna saavad ka Viljandi kultuurikolledži 2000. aastal lõpetanud huvijuhid, kes lõid Karusoo juhendamisel koolitööna dokumentaallavastuse „Sügis 1944“. See kõneles inimestest, kes asusid 1944. aasta septembris läände põgenema, aga pöördusid ühel või teisel põhjusel tagasi. Miks on oluline selliseid lugusid teada? Kuidas mõjutavad toonased valikud meid täna?

Heli: Külli Tüli
Toimetaja: Priit Põldma
Produtsent: Jaan Tootsen

Merle Karusoo „Kes ma olen?“

28 juuni, 2024 - 20:17

Lavastaja ja teatripedagoog Merle Karusoo räägib projektist „Kes ma olen?“, mille käigus osalejad õpivad tundma iseenda ja oma eellaste elulugusid ning jutustavad neist laval. Alates 1990. aastate lõpust on Karusoo seda projekti läbi viinud väga erinevates kooslustes: osalisteks on olnud näiteks Eestis elavad vene emakeelega lapsed, Narva elanikud ja Ida-Virumaa eesti keele õpetajad ning noored näitlejad-lavastajad nii Eestis kui Euroopas. Miks on tähtis tunda oma päritolu? Kuidas mõjutab erinevate elulugude jagamine suhteid ühiskonnas?

  • Heli: Külli Tüli
  • Toimetaja: Priit Põldma
  • Produtsent: Jaan Tootsen

Ave Matsin „Pärand parandab“

7 juuni, 2024 - 08:58

Tekstiilikunstnik Ave Matsin: „Oleme suurte ja kiirete muutuste keskel. Viimase sajandi pöörane tootmise ja tarbimise kasv on toonud meid maa taluvuspiiridele liiga lähedale. Olles süvenenud meie traditsioonilise esemelise kultuuri erinevatesse aspektidesse näen, kuidas pärandtehnoloogias kasutust leidnud praktikad saaks olla abiks tänaste probleemide lahendamisel. Loengus toongi mitmesuguseid näiteid pärandis leiduvate väärtuste, teadmiste ja oskuste kohta, mis võiks meid inspireerida tänase olukorra parandamisel.“


Saade on valminud koostöös TÜ Viljandi kultuuriakadeemiaga. Täname: Katariina Sofia Päts ja Juko-Mart Kõlar.

  • Muusika: Eesti Keeled plaadilt „Sabaga Täht“
  • Heli: Sigrid Koor ja Külli Tüli
  • Toimetaja: Jaan Tootsen