Raadio Ööülikool

Telli voog Uudisvoog Raadio Ööülikool Raadio Ööülikool
Laupäeviti kell 22.10
Uuendatud: 40 minutit 27 sekundit tagasi

Ööülikool. Lembit Peterson ja Joonas Hellerma "Rabakõnelus"

18 september, 2021 - 22:10
Näitleja ja lavastaja Lembit Peterson ja kultuuriajakirjanik Joonas Hellerma "Rabakõnelus" ehk elu ja loomingu põhiküsimused". (2011)

Ööülikool. Kirjanik Valdur Mikita "Loovusest - läbi metsa ja muidu ka"

11 september, 2021 - 22:10
Mõtteid ja isiklikke tähelepanekuid loovusest ja loomingust. Vestlevad Valdur Mikita ja Jaan Tootsen.

Ööülikool. Tartlane Marju Lauristin "Emajõgi ja Tartu vaim". (2021)

4 september, 2021 - 22:10
Kirjanduslik Tartu - Bernard Kangro Tartu romaanide kaja 60-ndate Tartu üliõpilaselus. Erinevaid vaimseid hoovusi. Igatsus ja unistus - Emajõe Ateena. Emajõgi kui kohtumispaik. Kus on Tartu vaim ja linna vaimne süda?

Ööülikooli unenägu. Tuksam ja sõbrad

28 august, 2021 - 22:10
Laulud ja hää pillimäng aitavad avada maailmu, mis argises sebimises jäävad varjatuks. Tuleb, mis tuleb... Muusik Jaak Tuksam ja muusik Jaak Johanson vestlevad elust.

Ööülikool. Režissöör Mait Laas "Kuidas mesilased peavad mesinikku"

21 august, 2021 - 22:10
Väikesed mesilinnud ei pääsegi alati pildile. Midagi ei ole teha - kõik ei peagi olema pildil. Osa võib jääda ka pildi taha kuuldavaks. Ja kui ei kuule, siis tuleb tähelepanu teritada ja kuulatada... Helipildis on mesilased sumisemas.... kuigi silmaga ei märka. Nii ka Raadio "Ööülikoolis" sel korral. Mesilasi me ei näe, küll aga üritame neist kõneleda, kuis nad on meid nähtamatult mõjutanud inimeseks olemisel. Kas oskame ühte hoida kui mesilaspere?

Ööülikool. Jaan Kaplinski "Minu Tartu"

14 august, 2021 - 22:10
Kirjanik Jaan Kaplinski kõneleb oma perekonnaloost, Tartu elu enne ja pärast suurt sõda. Mälu- ja mõtterändu ka mujale maailma. Ühe looja kujunemislugu seotud ühe linnaga.

Ööülikool. Psühholoog Grete Arro "Miks maailm meie omailma ära ei mahu"

7 august, 2021 - 22:10
Keskkonnakriisidega kohanemine on õppimisprotsess: tegutseda tuleb ka selle osa suhtes maailmast, mida me vahetult kogeda ei saa. Psüühika eelistab keeruka, pilgule varjatud reaalsuse tundmaõppimisele sageli spontaanselt konstrueeritud "naiivseid" selgitusi, mille suhtes ta ise kriitiline ei oska olla.

Ööülikool. Toomas Paul ja Tõnu Õnnepalu

31 juuli, 2021 - 22:10
Teoloog Toomas Paul ja kirjanik Tõnu Õnnepalu mõtisklevad teemal "Siinpool vaikust".

Ööülikool. Jaak Aru "Inimeseks olemise saladus"

24 juuli, 2021 - 22:10
Berliinis töötav eesti arst Jaak Aru muugib lahti inimeseks olemise saladusi. Toimetaja on Lisete Velt. Raadioteater 2021.

Ööülikool. Ivar Tröner "Jungi vaimsed maailmad"

17 juuli, 2021 - 22:10
Carl Gustav Jung on eesti lugejale tuttav ennekõike analüütilise psühholoogia teerajana. Tema loodud mõisted on saanud osaks kultuurist: kollektiivne alateadvus, persona, vari, anima ja animus jt.

Ööülikool. Kirjanik ja tõlkija Doris Kareva "Olemise kõla"

10 juuli, 2021 - 22:10
Seda suudab vaid Doris Kareva - põimida elegantselt ühte loengusse sufi müstika ja Juhan Liivi luule. Väga nauditav mõtteränd.

Ööülikool. Meestearst Margus Punab "Eesti meeste tervis"

3 juuli, 2021 - 22:10
Suvi on aeg, kui till tõuseb ja hernes tahab keppi. Milline on eesti meeste tervis? Kuidas saata mees arsti juurde? Võib kohe rahustuseks öelda, et 100-aastase Eesti mehe tervis on läinud järjest paremaks. Kuula julgelt.

Ööülikool. Marju Kõivupuu "Lõõtsapilli maagiline vägi"

26 juuni, 2021 - 22:10
Teppo lõõt on lõõtspilli tüüp, mille arendas välja Võrumaa pillimeister Agust Teppo. Elu Võrumaal ei käi mitte "peost suhu" vaid "peost peole". Teppo lõõtsa hääl kajab üle Võrumaa mägede ja orgude. Miks lõõtspill on endiselt nii populaarne? Jutule mängivad sekka Marju poeg Kaarel Kõivupuu ja rahvamuusik Ants Taul.

Ööülikool. Ly Seppel-Ehin "Heast enesetundest"

19 juuni, 2021 - 22:10
Elu eesmärk - hea enesetunne. Hea enesetunne on nagu sisalik: vilksatab korra siin, korra seal. Teinekord jääb kätte vaid saba. Kuidas hoida head enesetunnet, siis kui läheb raskeks?

Ööülikool. Aveliina Helm ja Kaupo Palo "Dialoogis: Bioloog ja füüsik"

12 juuni, 2021 - 22:10
Bioloog Ernst Mayr väidab oma suurejoonelise teose "Bioloogilise mõtte ajalugu" sissejuhatavas osas, et füüsikateadusi ei saa pidada bioloogiast kaalukamaks – mis siis, et bioloogilised kehad alluvad füüsikalistele seaduspärasustele –, kuna Mayri väitel on elusorganismide, bioloogiliste süsteemide organiseeritus anorgaanilisest ainest keerukam. Mõlemad – nii füüsikalised kui ka bioloogilised teadused on vajalikud ja kõnekad. Füüsikute-matemaatikute ja bioloogide vahelise võrdse dialoogi võimalusi puudutab ja esindab ka sellenädalane "Ööülikooli" saade.