Loodusajakirjad

Telli voog Uudisvoog Loodusajakirjad
Eesti Loodus Horisont Loodusesõber Eesti Mets Lehed ja tähed Looduse Raamatukogu
Internetiaadress: https://www.loodusajakiri.ee
Uuendatud: 55 minutit 27 sekundit tagasi

Trükist on ilmunud 55. aastakäiku lõpetav Horisondi erinumber eesti pärimusest!

26 november, 2021 - 17:48
Koostöös Eesti Rahvaluule Arhiiviga ning Eesti Kultuurkapitali toel valminud tavapärasest priskemas ja sisukamas numbris kirjutavad: Risto Järv: 950 aastat pärimuspinnast ja rahvaluulearhiiv
Madis Arukask: Vägimehed mütoloogia ja reaalsuse piirimail
Mare Kõiva: Üleloomulikud tegelased eesti pärimuses Mall Hiiemäe: Mets ja metsaelu, metsainimesed ja -rahvad Reet Hiiemäe: Katkukitsest nõianooleni: eesti pärimuse maagilisest haiguskäsitlusest tänapäevaste meditsiiniteadmiste valguses Jüri Metssalu: Näärikivid Läänemaal Lona Päll: Loonalaid: geograafiline ja sotsiaalne piiriala Reeli Reinaus: Mida ennustab Kernu kadakas? Valdo Valper: Urvastõ kerik ja Tammõ-Lauri tamm Mari-Ann Remmel: Kas suvi tuleb kuiv või vihmane? Ilmaennustamine kohapärimuses Liina Saarlo: Koer on arhiivipildil Liisi Laineste: Igal naljal olgu piir: eesti huumor enne ja nüüd Andreas Kalkun: Kas ropp ja roojane? Milleks meile ropp rahvaluule Taive Särg, Janika Oras: Regilaulu eripära ja elujõud Mari Sarv: Mina, sina ja vana kasukas: regilaulu suhtlusvõrgustikud Anu Korb: Siberi eestlaste laulud uues kuues Mare Kalda: Aarded arhiivis ja maapõues rahvapärimuse põhjal Marju Kõivupuu: Härja-aasta Piret Voolaid: Millist vanasõnatarkust vajame tänapäeval? Astrid Tuisk: Kivikestega talumängust Petshoppide filmimiseni. Muutuv kujutlusmäng Liina Saarlo: Kivikese kogukonnaportaal Intervjuu folklorist Ülo Valguga: Rahvausund eile ja täna ehk kuradist koroonaviiruseni Kadri Tamm: “Himu on kirjutada, aga napp aeg paneb jutu nahka”
Piret Pappel: Kui kaua kestab kuulsus? Janno Simm: “Väike kalaraamat rahvapärimusest” Merili Metsvahi: “Eesti muinasjutud II. Loomamuinasjutud” Aado Lintrop: “Hiiumaa meremees jutustab” Tõnu Tõnso Enigma: Keskmine arv on summa Indrek Salise ja Jevgeni Nurmla mälusäru.

OSTA SIIT

Eesti Looduse novembrinumber annab ülevaate meie maavaradest

2 november, 2021 - 09:33
Mardikuul tuletame meelde, milliseid maavarasid Eestis leidub.
Alvar Soesoo kirjutab metallidest ja sellest, kuidas rohepööre paneb maailma proovile. Tiit Kaasik uurib, kauaks jätkub meil ehitusmaavarasid. Intervjuust Tartu ülikooli rakendusgeoloogia professori Alar Rosentauga saab lugeda, mis tööd teeb maavarade komisjon ning kuidas võiks näha välja liiva-kruusa ringmajandus. Raimo Kõlli selgitab muldkatte talitluse tähtsust. Jaanus Terasmaa kutsub üles allikaid kaardistama. Raimo Pajula kirjeldab meie ühe suurima sooala Läänemaa Suursoo kujunemist ja taastamistöid. Veel saab lugeda järvi mõjutavast fosforist ja lämmastikust ning õpilastest, kes on saanud võimaluse olla teadlase töövari. Juhani Püttsepa kodumaine reisikiri viib Raudvere Takjamäele, Karl Adami meenutab talvist Riisitunturi rahvusparki. Uurime, kuidas saab hobiaednik hoiduda turbast ja mineraalväetistest ning millistes Eesti paikades ammutatakse mineraalvett. Osta värske number SIIT 

Kuidas loomad tajuvad maailma

18 oktoober, 2021 - 15:30

Oktoobris keskendub Eesti Loodus tajudele

4 oktoober, 2021 - 11:10
Harri Valdmann annab ülevaate, kuidas saavad maailma kohta infot kahepaiksed, roomajad, linnud ja imetajad. Arvo Tuvikese kirjutisest saab teada, mismoodi kalad kuulevad, näevad ja „räägivad“. Toomas Esperk annab ülevaate selgrootute loomade silmatüüpide mitmekesisusest. Jüri Allik teeb selgeks, kuidas inimene hindab arvukust ning mida põnevat on Tartu ülikooli psühholoogid meie taju kohta teada saanud. Uurime, mida tajuvad looduses vaegnägijad ja -kuuljad ning kuidas saab loendada rakke. Intervjuus räägib biosemiootik Timo Maran oma luuleloomingust, teadlasteest ja uurimisteemadest, mis jäävad humanitaar- ja loodusteaduste vahepeale. Samuti saab lugeda Tillniidu looduskaitsealast, mudaälvestest, Peipsi järve seisundist, palderjanist ja aasta seenest lillast kübarnarmikust. Kaanefoto: Remo Savisaar Osta värske ajakiri siit http://loodusajakiri.ee/pood

Gorizontõ Estonii värske number tutvustab Lõuna-Eesti loodust ja kultuuri

29 september, 2021 - 09:00

Kord aastas ilmuva venekeelse väljaande Gorizontõ Estonii värske number tutvustab Lõuna-Eesti loodust ja kultuuri, kogumiku 96 leheküljele mahub ka hulk muid teemasid. Kirjutised käsitlevad seto ja võro kultuuri, Haanja loodusparki, Suurt Munamäge, Rõuge ja Pangodi piirkonda, Võhandu jõge ja Peispi järve. Juttu on ka Kagu-Eesti matkaradadest, Lilli looduskeskusest, aasta loomast, linnust ja kalast, pähklitest, peedist ja pihlakast.
Samuti antakse juhiseid, kuidas kujundada loodussääslikku aeda, teha loodusvaatlusi ja hoida elurikkust; mida annab meile maailmakoristuspäev jm.

Vene õppekeelega õppeasutused, kultuuriseltsid jt saavad kogumiku tasuta. Seda on võimalik osta ajakirjanduse müügikohtadest üle Eesti ning paber- ja digiajakirjana veebipoest www.loodusajakiri.ee/pood. Gorizontõ Estonii varem ilmunud numbritega saab tutvuda ajakirja veebilehel www.loodusajakiri.ee/gorizonto-estonii/, kust leiab ka ajakirja müügikohtade kaardi. Kogumik ilmub keskkonnainvesteeringute keskuse toetusel.

OSTAN AJAKIRJA

Enigma 4. vooru auhinna sai Hannes Valk

23 september, 2021 - 13:53
4. vooru vastused:

 

 

 

 

4. vooru kokkuvõte: Nimi I II III IV V VI Kokku Jaanimägi, Vladimir 10 6 8 6 30 Kulbok, Kalle 10 6 8 6 30 Sõlg, Anti 10 6 8 6 30 Traks, Kuldar 10 6 8 6 30 Valk, Hannes 10 6 8 6 30 Orav, Marko 10 6 4 20 Reimets, Meelis 10 6 16 Schultz, Gert 8 6 14 Heldur Väljamäe 8 6 14

 
Enigma 4. vooru auhinna sai Hannes Valk
 

Trükist on tulnud septembri-oktoobri Horisont!

22 september, 2021 - 13:41

Selles numbri teemad:

 • Tuuli Käämbre, Marju Puurand, Kersti Tepp, Anton Terasmaa: Mitkondrid hea tervise ja haiguste teenistuses;
 • Inna Jürjo: Püha Antonius – sigade kaitsja ja tõbiste avitaja keskaja Eestis;
 • Jaan Lahe: Impeerium impeeriumide vahel – Partia riik;
 • Gert Hütsi, Martti Raidal, Hardi Veermäe: Tumeaine ja ürgsed mustad augud;
 • Intervjuu kalateadlase Markus Vetemaaga;
 • Eero Vasar: Väikelapsed kulutavad sedavõrd palju energiat, justkui oleksid mõnest teisest liigist;
 • Piret Pappel: Metalli ühtlane jaotus teeb sipelga lõuad tugevaks;
 • Udo Uibo sõnalugu: Banaan ja piisang;
 • Ljudmila Klepinina: Vähi tüvirakud kui kasvaja kurja juur;
 • Jaan Tätte endast ja teadusest;
 • Andi Hektor, Kristjan Kannike: Kas aega saab külmutada?;
 • Ain Kallis: Ilm ja muusika;
 • Anu Kannike, Ester Bardone: Päevikumärkmed toidu hankimisest Eestis aastail 1991-1992;
 • Edit Talpsepp: Geeni määratlemise probleemistik;
 • Martin Malve, Lembi Lõugas: Uus infokild Leppneeme küla ajaloo kohta;
 • Jüri Ivaski kosmosekroonika;
 • Anu Printsmann, Ülle Liiber: Geograafiaolümpiaadid distantsilt;
 • Sulev Kuuse: Edukas aasta Eesti bioloogiamaastikul;
 • Tõnu Tõnso Enigma: X-pentaminost tetramino kujundid;
 • Indrek Salise ja Jenveni Nurmla mälusäru.

E-ajakirigi saadaval e-pood.horisont.ee

Eesti Looduse septembrinumber on pühendatud põlispuudele

6 september, 2021 - 08:17
Sügise hakul uurime, kui hästi tunneme oma põlispuid. Pikas intervjuus tõdeb Hendrik Relve, et Eesti põlispuudega seotud andmestik on kahjuks korrastamata. Aino Mölder tutvustab põlispuude olemust ja annab hooldusjuhiseid. Sulev Järve teeb selgeks, kuidas mõõta puude ümbermõõtu ja kõrgust. Toomas Kukk ja Hendrik Relve annavad aru, mismoodi nad leidsid üles Marie Underi männi. Liina Jürisoo ja Rein Drenkhan tõdevad, et jalakasurm teeb meil üha enam kurja. Ühtlasi õpetame, kuidas ära tunda haiget põlispuud. Peale selle saab lugeda tänavuse aasta kalast haugist, Tharapita sünnipaigast, superlahutusmikroskoopidest, kadastikest ja värskeid muljeid Metsa matkarajalt. Osta värske ajakiri meie e-poest http://www.loodusajakiri.ee/pood

Eesti Looduse 22. fotovõistlus avatud!

3 september, 2021 - 14:16

Fotode laadimine ja tingimused

Ajakiri Eesti Loodus kutsub osalema fotovõistlusel, mis sel aastal toimub juba 22. korda. Fotosid saab võistlusele esitada 31. oktoobri keskööni.
Eesti Looduse fotovõistlus on üks Eesti suuremaid loodusfotode konkursse. Osaleda saab kuni 16-aastaste noorte ja täiskasvanute kategoorias.

Lisainfo:
e-post: eestiloodus@loodusajakiri.ee
tel 742 1143

Toetajad:

Augusti Eesti Loodus on marjaselt mahlakas

9 august, 2021 - 08:17

 

Lõikuskuu ajakirjas tutvustab Urmas Laansoo põnevaid troopikast pärit marju.
Juttu tuleb ka tänavuse aasta puust: Krista Kaur kirjeldab kadakat, kelle vilju oleme samuti harjunud tavakeeles marjadeks kutsuma.
Triin Nõu kirjutisest saab põhjaliku ülevaate vaarika kasulikest omadustest.
Pikas intervjuus kinnitab marjateadlane Taimi Paal, et Eesti kõige väärtuslikum metsa mari on pohl.
Anname nõu, kuidas kasvatada aias metsamarju, ja uurime, kes on Euroopa suurimad marjatootjad.
Veel saab lugeda tänavuse aasta samblast lehviksamblast, merelinde varitsevatest ohtudest, metsalindude kaitsest ja siilvetikast.
Juhani Püttsepa reisijutt viib Urvastesse, samuti jätkame Metsa matkaraja tutvustamist.

Kuula uue numbri tutvustust Kuku raadiost SIIT

Värske numbri saad osta SIIT

Enigma 3. vooru kokkuvõtted 2021

7 august, 2021 - 20:37

Kolmanda vooru ülesanded olid rasked. Kahjuks oli ülesannete lõpust trükiveana ära jäänud üks täpsustav tekstilõik: „Võimaluse korral tasub lahendajal püüda leida pindalade suhe täpse vastusena, mitte aga ligikaudse kümnendlähendina. Nii näiteks on vastus, mis sisaldab irratsionaalarvu √ 5 parem vastusest, mis sisaldab selle arvu mingit ligikaudset kümnendlähendit, näiteks 2,236.”
Aga juhtus nii, et kõik need, kes oma lahendused ära saatsid, ei piirdunud õnneks pindalade suhte kümnendlähendina esitamisega ja tuletasid pindalade suhte jaoks ka üldised ning täpsed valemid.

Kõik ülesanded lahendasid õigesti ja kaheksa punkti teenisid Vladimir Jaanimägi, Kalle Kulbok, Anti Sõlg, Kuldar Traks, Hannes Valk ja Heldur Väljamäe. Vooruauhinna võitis neist  Heldur Väljamäe.

Nimi I II III IV V VI Kokku Jaanimägi, Vladimir 10 6 8 24 Kulbok, Kalle 10 6 8 24 Sõlg, Anti 10 6 8 24 Traks, Kuldar 10 6 8 24 Valk, Hannes 10 6 8 24 Orav, Marko 10 6 4 20 Reimets, Meelis 10 6 16 Schultz, Gert 8 6 14 Heldur Väljamäe 8 8