Loodusajakirjad

Telli voog Uudisvoog Loodusajakirjad
Eesti Loodus Horisont Loodusesõber Eesti Mets Lehed ja tähed Looduse Raamatukogu
Internetiaadress: https://www.loodusajakiri.ee
Uuendatud: 52 minutit 10 sekundit tagasi

Enigma 4. vooru auhinna sai Hannes Valk

23 september, 2021 - 13:53
4. vooru vastused:

 

 

 

 

4. vooru kokkuvõte: Nimi I II III IV V VI Kokku Jaanimägi, Vladimir 10 6 8 6 30 Kulbok, Kalle 10 6 8 6 30 Sõlg, Anti 10 6 8 6 30 Traks, Kuldar 10 6 8 6 30 Valk, Hannes 10 6 8 6 30 Orav, Marko 10 6 4 20 Reimets, Meelis 10 6 16 Schultz, Gert 8 6 14 Heldur Väljamäe 8 6 14

 
Enigma 4. vooru auhinna sai Hannes Valk
 

Trükist on tulnud septembri-oktoobri Horisont!

22 september, 2021 - 13:41

Selles numbri teemad:

 • Tuuli Käämbre, Marju Puurand, Kersti Tepp, Anton Terasmaa: Mitkondrid hea tervise ja haiguste teenistuses;
 • Inna Jürjo: Püha Antonius – sigade kaitsja ja tõbiste avitaja keskaja Eestis;
 • Jaan Lahe: Impeerium impeeriumide vahel – Partia riik;
 • Gert Hütsi, Martti Raidal, Hardi Veermäe: Tumeaine ja ürgsed mustad augud;
 • Intervjuu kalateadlase Markus Vetemaaga;
 • Eero Vasar: Väikelapsed kulutavad sedavõrd palju energiat, justkui oleksid mõnest teisest liigist;
 • Piret Pappel: Metalli ühtlane jaotus teeb sipelga lõuad tugevaks;
 • Udo Uibo sõnalugu: Banaan ja piisang;
 • Ljudmila Klepinina: Vähi tüvirakud kui kasvaja kurja juur;
 • Jaan Tätte endast ja teadusest;
 • Andi Hektor, Kristjan Kannike: Kas aega saab külmutada?;
 • Ain Kallis: Ilm ja muusika;
 • Anu Kannike, Ester Bardone: Päevikumärkmed toidu hankimisest Eestis aastail 1991-1992;
 • Edit Talpsepp: Geeni määratlemise probleemistik;
 • Martin Malve, Lembi Lõugas: Uus infokild Leppneeme küla ajaloo kohta;
 • Jüri Ivaski kosmosekroonika;
 • Anu Printsmann, Ülle Liiber: Geograafiaolümpiaadid distantsilt;
 • Sulev Kuuse: Edukas aasta Eesti bioloogiamaastikul;
 • Tõnu Tõnso Enigma: X-pentaminost tetramino kujundid;
 • Indrek Salise ja Jenveni Nurmla mälusäru.

E-ajakirigi saadaval e-pood.horisont.ee

Eesti Looduse septembrinumber on pühendatud põlispuudele

6 september, 2021 - 08:17
Sügise hakul uurime, kui hästi tunneme oma põlispuid. Pikas intervjuus tõdeb Hendrik Relve, et Eesti põlispuudega seotud andmestik on kahjuks korrastamata. Aino Mölder tutvustab põlispuude olemust ja annab hooldusjuhiseid. Sulev Järve teeb selgeks, kuidas mõõta puude ümbermõõtu ja kõrgust. Toomas Kukk ja Hendrik Relve annavad aru, mismoodi nad leidsid üles Marie Underi männi. Liina Jürisoo ja Rein Drenkhan tõdevad, et jalakasurm teeb meil üha enam kurja. Ühtlasi õpetame, kuidas ära tunda haiget põlispuud. Peale selle saab lugeda tänavuse aasta kalast haugist, Tharapita sünnipaigast, superlahutusmikroskoopidest, kadastikest ja värskeid muljeid Metsa matkarajalt. Osta värske ajakiri meie e-poest http://www.loodusajakiri.ee/pood

Eesti Looduse 22. fotovõistlus avatud!

3 september, 2021 - 14:16

Fotode laadimine ja tingimused

Ajakiri Eesti Loodus kutsub osalema fotovõistlusel, mis sel aastal toimub juba 22. korda. Fotosid saab võistlusele esitada 31. oktoobri keskööni.
Eesti Looduse fotovõistlus on üks Eesti suuremaid loodusfotode konkursse. Osaleda saab kuni 16-aastaste noorte ja täiskasvanute kategoorias.

Lisainfo:
e-post: eestiloodus@loodusajakiri.ee
tel 742 1143

Toetajad:

Augusti Eesti Loodus on marjaselt mahlakas

9 august, 2021 - 08:17

 

Lõikuskuu ajakirjas tutvustab Urmas Laansoo põnevaid troopikast pärit marju.
Juttu tuleb ka tänavuse aasta puust: Krista Kaur kirjeldab kadakat, kelle vilju oleme samuti harjunud tavakeeles marjadeks kutsuma.
Triin Nõu kirjutisest saab põhjaliku ülevaate vaarika kasulikest omadustest.
Pikas intervjuus kinnitab marjateadlane Taimi Paal, et Eesti kõige väärtuslikum metsa mari on pohl.
Anname nõu, kuidas kasvatada aias metsamarju, ja uurime, kes on Euroopa suurimad marjatootjad.
Veel saab lugeda tänavuse aasta samblast lehviksamblast, merelinde varitsevatest ohtudest, metsalindude kaitsest ja siilvetikast.
Juhani Püttsepa reisijutt viib Urvastesse, samuti jätkame Metsa matkaraja tutvustamist.

Kuula uue numbri tutvustust Kuku raadiost SIIT

Värske numbri saad osta SIIT

Enigma 3. vooru kokkuvõtted 2021

7 august, 2021 - 20:37

Kolmanda vooru ülesanded olid rasked. Kahjuks oli ülesannete lõpust trükiveana ära jäänud üks täpsustav tekstilõik: „Võimaluse korral tasub lahendajal püüda leida pindalade suhe täpse vastusena, mitte aga ligikaudse kümnendlähendina. Nii näiteks on vastus, mis sisaldab irratsionaalarvu √ 5 parem vastusest, mis sisaldab selle arvu mingit ligikaudset kümnendlähendit, näiteks 2,236.”
Aga juhtus nii, et kõik need, kes oma lahendused ära saatsid, ei piirdunud õnneks pindalade suhte kümnendlähendina esitamisega ja tuletasid pindalade suhte jaoks ka üldised ning täpsed valemid.

Kõik ülesanded lahendasid õigesti ja kaheksa punkti teenisid Vladimir Jaanimägi, Kalle Kulbok, Anti Sõlg, Kuldar Traks, Hannes Valk ja Heldur Väljamäe. Vooruauhinna võitis neist  Heldur Väljamäe.

Nimi I II III IV V VI Kokku Jaanimägi, Vladimir 10 6 8 24 Kulbok, Kalle 10 6 8 24 Sõlg, Anti 10 6 8 24 Traks, Kuldar 10 6 8 24 Valk, Hannes 10 6 8 24 Orav, Marko 10 6 4 20 Reimets, Meelis 10 6 16 Schultz, Gert 8 6 14 Heldur Väljamäe 8 8

Trükist on tulnud juuli-augusti Horisont!

2 august, 2021 - 10:04
Selle numbri teemad:
Marten Seppel: Rootsi aja suurim laevaõnnetus: laevahukk Tallinna sadamas 1696. aasta augustitormis Ene Ergma: Neutrontähed. Raadiopulsaritest “ämblikeni” Helen Rohtmets-Aasa: California kulla radadel Mihkel Järveoja, Kaupo Voormansik: Mis Eesti põldudel kasvab? Põllukultuuride automaatne tuvastamine satelliitseirega Intervjuu arheoloog Aivar Kriiskaga: Kiviaja elust ja inimestest Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho endast ja teadusest Piret Pappel: Mure teeb tõesti peast halliks; Suur tükk ei ajagi suud lõhki: üllatavalt palju ämblikke püüab madusid Udo Uibo sõnalugu: Apelsin ja oranž Andres Krumme: Elektrokedratud kiud Andi Hektor, Kristjan Kannike: Füüsikuga rannas ehk Täna teeme liivakooke Ain Kallis: Ilm ja selle ennustajad Ken Kalling: Veenuse naudingute tõbi Anu Kannike, Ester Bardone: Restorani Kännu Kukk õhtusöögimenüü aastast 1972 Edit Talpsepp: Linné taksonoomiaga seotud probleemid Jüri Ivaski kosmosekroonika Mihkel Pajusalu: Viimase aasta loodusteaduste olümpiaadid Piret Kuusk: Albert Einstein ja tema üldrelatiivsusteooria Ago Pajur: Üks sajand Eesti sõjaajaloos Tõnu Tõnso Enigma: Kolm arvu aritmeetilisest jadast

Jevgeni Nurmla ja Indrek Salise mälusäru.

Osta värske ajakiri SIIT

MTÜ Loodusajakiri sai 20aastaseks!

4 juuli, 2021 - 00:45

4. juulil sai 20aastaseks tuntud Eesti loodus- ja teadusajakirjade kirjastaja MTÜ Loodusajakiri.
Selle MTÜ lõid 2001. aastal keskkonnaministeerium, keskkonnainvesteeringute keskus ja keskkonnauuringute keskus selleks, et tagada pika ajalooga ajakirjade Eesti Loodus ja Eesti Mets väljaandmise stabiilsus. Kohe pärast asutamist anti MTÜ üle Eesti keskkonna- ja teadusorganisatsioonide juhtimise alla nagu Eesti looduskaitse selts, Eesti loodusuurijate selts, Eesti ornitoloogiaühing, Eesti teaduste akadeemia jt. Praegu kuulub MTÜ Loodusajakirja liikmeskonda kümme organisatsiooni.

MTÜ Loodusajakiri on oma 20 tegutsemisaasta jooksul välja andnud ajakirju Eesti Loodus, Eesti Mets, Horisont ja Loodusesõber ning kord aastas ilmuvat venekeelset kogumikku Gorizontõ Estonii.
MTÜ on välja andnud raamatusarjad „Lehed ja tähed“ ning „Looduse raamatukogu“, Eesti loodushäälte heliplaate ning loonud nutirakendused Teoaabits ja Pilveaabits.
Alates 2007. aastast tänaseni on raadio Kuku eetris järjepidevalt igal nädalal MTÜ raadiosaade „Loodusajakiri“. Samuti korraldab MTÜ igal aastal Eesti Looduse fotovõistlust, mis on Eesti üks suurimaid loodusfotode konkursse.

Juulikuus vaatleme loodust!

2 juuli, 2021 - 11:58
Eesti Looduse värske numbri kaanel on tänavuse aasta liblikas päevakoer, kes jääb oma öise eluviisi tõttu tihti märkamata. Allan Selin teeb liigi lähemalt tuttavaks. Mait Sepp ja Taavi Pae meenutavad inimohvriga lõppenud välguõnnetusi.
Ott Luuk valgustab uue taimeatlase koostamise plaane. Martin Vällik annab nõu, mida pidada silmas uue binokli hankimisel. Dmitri Lubenets, Toivo Maimets ja Sulev Kuuse tutvustavad mikroskoope. Looduse vaatlemisest, joonistamisest ja pildistamisest räägib pikas intervjuus zooloog Lennart Lennuk. Oma kogemusi jagavad teisedki iga päev loodust vaatlevad inimesed. Veel saab lugeda leeder-sõrmkäpast, Heinrich Moritz Willkommist ja Koeru lepikutest. Jätkame Padise maantee ja Metsa matkaraja tutvustamist.

Kuula värske numbri tutvustustust ka Kuku raadiost SIIT

Osta ajakiri meie kodulehelt SIIT