Aasta 2020 tegijad looduses


Soo-neiuvaip Foto: Eleri Inno
 

Aasta 2020 on alanud ja valitud on ka uued peategelased looduses, kellele sellel aastal rohkem tähelepanu pööratakse.

Aasta lind - tuttpütt

Tuttpütt on huvitava välimuse ja käitumisega veelind. Tuttpüti ja tänavuse aasta tegevuste kohta leiab infot https://www.eoy.ee/tuttpytt/

Aasta loom - nahkhiir

Neid öise eluviisiga imetajaid õpimegi tänavu aasta paremini tundma. Eestis on neid registreeritud 14 liiki. Aasta jooksul toimub erinevaid südmusi, näiteks Eesti Loodusmuuseum avab veebruari keskel näituse "Hirmus armas nahkhiir". 

Aasta puu- kuusk

Eesti kõige kõrgem puu on just kuusk (48,6m), mis kasvab Põlvamaal. Kuusk on varem juba olnud aasta puu, nii et hea on taaskord tervitada kuuske meie aasta puuna.

Aasta sammal - harilik valvik

Kuulub Eesti punase raamatu ohualtite liikide nimistusse. Leidub enamasti Lääne-Eestis ja saartel. Täpsemat infot võib leida https://sisu.ut.ee/samblasober/avaleht

Aasta seen - alpi põdrasamblik

Ligikaudu 20 protsenti seentest on kohastunud püsivalt koos elama kas vetika ja/või tsüanobakteriga. Sellist püsivat kooselu tunneme nime all "samblik". Alpi põdrasamblik on üsna silmatorkav ja dekoratiivne, mida võib leida enamasti nõmme- ja palumännikutes.
Info Eesti mükoloogiaühingu lehelt http://mukoloogiauhing.ut.ee/aasta-seen-2020-alpi-põdrasamblik-0

Aasta liblikas- teelehe-mosaiikliblikas

Tiivakiri koosneb punakasoranzidest, kollastest ja pruunidest laikudest ja alakülje kiri on sarnane ülakirjaga. Iseloomulikuks tunnuseks on tagatiibadel paiknevad mustad täpid, mida võib näha ka tiibade alaküljel. Röövikus toituvad põhiliselt peetrilehel ja teelehtedel.

Aasta orhidee - soo-neiuvaip

Seda imeilusat ja pilkupüüdvat orhideed leidub üle Eesti. Täpsem info Eesti Orhideekaitse Klubi lehelt http://www.orhidee.ee/index.php?id=7

Aasta muld - erodeeritud muld

Erodeeritud muld on kõrgustike kuningas, mis moodustab 1,2% kogu Eesti muldkattest. Rohkesti leidub erodeeritud muldi Otepää, Haanja ja Karula kõrgustikul.
Aasta mulda tutvustati Eesti Maaülikoolis Mullapäeval https://video.emu.ee/mullapaev-x-2019-osa-5/

Rahvakultuuri Keskus on kuulutanud aasta 2020 eesti rahvajutu aastaks.  
Samuti on 2020 kuulutatud digikultuuriaastaks, et tutvustada Eesti rikkalikku kultuuripärandit ning selle säilitamise ja edendamise uusi võimalusi läbi tänapäevaste ja tulevikuliste tehniliste lahenduste.