Raadio Ööülikool

Telli voog Uudisvoog Raadio Ööülikool Raadio Ööülikool
Laupäeviti kell 22.10
Uuendatud: 2 tundi 51 minutit tagasi

Ööülikool. Jaan Kaplinski "Eesti keel ja meel"

23 jaanuar, 2021 - 22:10
Igal keelel on oma meel. Milline on eesti keele olemus? Kuidas elada keeles ja meeles: kirkus ja varjundid, piiride hägusus, ilmaelu ilu.

Ööülikool. Jaan Undusk ja Marek Tamm "Digimaailm ja mõnda"

16 jaanuar, 2021 - 22:10
Kirjanik ja kirjandusteadlane Jaan Undusk ning ajaloolane ja kultuuriteadlane Marek Tamm vestlevad teemal "Digimaailm ja mõnda".

Ööülikool. Kalevi Kull ja Asko Lõhmus "Puude taga on ökossüsteem"

9 jaanuar, 2021 - 22:10
Puude taga on ökosüsteem. Pärismaised puud on parimad.Kas puudel on õigust putukatele ja seentele?Miks on hea, kui majad on madalamad kui puud.Vanade puude kooslus kannab ökosüsteemi mälu.

Ööülikool. Kunstnik Peeter Laurits "Maast ja ilmast"

2 jaanuar, 2021 - 22:10
Peeter Laurits on maailmarändur ajas ja ruumis; liigub erinevate ilmade vahel, kasutab enda ja meie hinge liigutamiseks mitmesuguseid sõiduvahendeid. Kunstnikuna on ta läinud süvitsi: vaadelnud maailma, parimatel hetkedel näinud ka läbi, näinud aega ja ruumi; pinnalaotust ja taevalaotust. Suurepärane elumõtestaja.

Ööülikool. Käsitöömeister Lillmaa ja kunstnik Riitsaar "Setu keel ja meel"

26 detsember, 2020 - 22:00
Käsitöömeister ja jutuvestja Terje Lillmaa ja kunstnik Evar Riitsaar "Setu keel ja meel".Ammutame tarkust Setumaa kultuuri süvakihtidest, taevastest kõrgustest. Imeline maa, eriline keel ja piirideta loov mõttelaad. Keele- ja meeledžunglis salaradu käies, mõtiskleme sellest, mida kõnelevad meile vanad lood.

Ööülikool. Ööülikooli unenägu "Tuksam ja sõbrad"

19 detsember, 2020 - 22:10
Laulud ja hää pillimäng aitavad avada maailmu, mis argises sebimises jäävad varjatuks. Tuleb, mis tuleb... Muusik Jaak Tuksam ja muusik Jaak Johanson vestlevad elust.

Ööülikool. Maire Jaanus "Teadvustamatuse jõud"

12 detsember, 2020 - 22:10
Maire Jaanus on USA-s elav eesti kirjandusteadlane, kes on mõtestanud eesti kirjanduse keskseid autoreid psühhoanalüütilisest seisukohast.

Ööülikool. Grete Arro "Miks maailm meie omailma ära ei mahu?"

5 detsember, 2020 - 22:10
Tallinna Ülikooli haridus- ja keskkonnapsühholoog Grete Arro "Miks maailm meie omailma ära ei mahu?" Keskkonnakriisidega kohanemine on õppimisprotsess: tegutseda tuleb ka selle osa suhtes maailmast, mida me vahetult kogeda ei saa.

Ööülikool. Helilooja Helena Tulve "Sulin-mulin; vilin-vulin"

28 november, 2020 - 23:00
Meil on kogu aeg hullupööra huvitav: ekraanid, suhtlus; viled ja kellad. Inimkonnalt on röövitud võimalus tunda igavust. Hirm igavuse ees, hirm vaikuse ees - hirm iseenda hinge ees, sest vaikus ja igavus sunnivad meid esitama endale isiklikke küsimusi. Teistmoodi olemist ei maksa peljata. Lihtsate asjade ilus on mahedat katarsist.

Ööülikool. Ivo Juurvee "Mis toimub spiooni peas"

7 november, 2020 - 22:10
Ajaloolane Ivo Juurvee (Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus) kõneleb teemal "Mis toimub spiooni peas". (2020)

Ööülikool. Argo Moor "Üksik inimene muutuvas maailmas"

31 oktoober, 2020 - 22:10
Eetris on kultuuriantropoloog Argo Moori loeng "Üksik inimene muutuvas maailmas".

Ööülikool. Bioloog Kristjan Piirimäe "Inimene - jumal või koletis?"

24 oktoober, 2020 - 22:10
Jumalal on imevõimed: elada igavesti, luua elusolendeid, muuta oma keha, kontrollida looduskeskkonda ja ilma, lugeda mõtteid, suhelda suurte vahemaade tagant, liikuda väga kiiresti ja nii edasi. Kõigi nende kriteeriumide järgi on inimene tehnoloogilise progressi kaudu omandamas jumalikke võimeid.

Ööülikool. Kersti Uibo "Pealisülesanded. Elu kui improvisatsioon"

17 oktoober, 2020 - 22:10
Eetris on filmirežissöör Kersti Uibo loeng "Pealisülesanded. Elu kui improvisatsioon" (2018). Kuidas improviseerida elus ja loomingus nõnda, et oleks vaimusuurust?